Z dôvodu výskytu ovčích kiahní prosíme rodičov o zvýšenú pozornosť zdravotného stavu žiakov v najbližších týždňoch.
Ovčie kiahne - je jedno z detských ochorení (no infikovať sa môžu aj dospelí).
Ovčie kiahne (varicela) je ochorenie spôsobené varicella-zoster vírusom. Sú svrbivé pľuzgieriky, ktoré sa nachádzajú na tvári, krku, vo vlasoch, na trupe ale aj končatinách. Najbežnejšie sa vyskytujú u detí v predškolskom a školskom veku (okolo 10r), najmä na jar a v zime.
Ovčie kiahne sú veľmi nákazlivé. Prenášajú sa z infikovaného človeka priamym kontaktom kvapôčkovou infekciou (kýchaním, kašľom, pri rozprávaní, slinami), ale aj nepriamo kontaktom s predmetom či povrchom, na ktorom sa vírus nachádza. Vstupnou bránou do tela sú pre vírus sliznice dýchacích ciest.
Inkubačná doba (čas, ktorý uplynie od infikovania po prejav prvých klinických príznakov) je pri tomto ochorení 7-21 dní. Toto ochorenie je nákazlivé ešte skôr (24-48h), než sa prejavia prvé príznaky. Nakaziť sa teda môžete aj od niekoho, kto netuší, že toto ochorenie má. Chorý prestane byť infekčný v čase, keď sa posledný pľuzgierik premení na chrastu. Do tejto doby je nutná jeho izolácia.
Medzi najčastejšie príznaky ochorenia patrí:
- horúčka
- bolesť hlavy a tela,
- únava,
- strata chuti do jedla,
- nevoľnosť,
- vyrážky.
- Ako prvý z príznakov nastupuje horúčka, ktorá sa môže spájať s bolesťami hlavy a nechutenstvom. Približne po 1-2 dňoch sa začnú objavovať vyrážky.
- Pľuzgieriky sú typickým a ľahko zistiteľným prejavom ochorenia. V počiatočnom štádiu sa začínajú objavovať červené škvrny, neskôr sa z nich formuje hrbolček, uprostred ktorého sa následne vytvorí pľuzgier so zakalenou tekutinou (táto tekutina je infekčná). Keď pľuzgier praskne, na jeho mieste vznikne chrasta, ktorá pretrváva asi po dobu 10 dní - 2 týždňov a následne odpadne. Po tejto dobe sa vzniknuté ranky zahoja. Pľuzgiere veľmi svrbia a ak si ich pacient zoškrabne, zvyká jazva na celý život. Pri škriabaní navyše hrozí riziko vniknutia baktérií do rany a vzniku sekundárnej infekcie.
- Ako prvé miesto, kde vyrážky môžeme pozorovať, je trup, tvár ale aj vlasy. Neskôr sa objavia aj na končatinách. Pokryjú celé telo okrem chodidiel a dlaní (v počte asi 250 – 500 ks). Jednotlivé pľuzgiere sa nachádzajú v jednom čase v rôznych štádiách a počas choroby pribúdajú nové a nové.
- Ak ste ovčie kiahne prekonali v minulosti, vytvorila sa vám na voči nim celoživotná imunita. To znamená, že druhý raz sa nimi nenakazíte. Vírus však v neaktívnej (latentnej) forme pretrváva v nervových bunkách mozgu a miechy. Ak preň nastanú výhodné podmienky vrátane oslabenia imunity, aj po rokoch sa vírus môže sekundárne prejaviť v podobe pásového oparu.
Zdroj: https://lekar.sk/clanok/ovcie-kiahne