História
Sebechlebská škola od roku 1960 až po súčasnosť
POSLEDNÝCH 55 ROKOV ZÁKLADNEJ ŠKOLY
Po otvorení novej budovy aj naďalej nižšie ročníky a predmet "dielne" sa vyučovali v starej školskej budove. Nové priestory pre vyučovanie technickej výchovy boli zriadené dodatočne v priestore školských šatní v suteréne školy pri hlavnom vchode do budovy.
Kvalitatívna zmena sa prejavila hlavne vo výchovno-vyučovacích výsledkoch školy. Nie je možné vymenovať všetky úspechy žiakov a pedagógov. Pravidelne fungovali záujmové krúžky - útvary, kde sa dosahovali veľmi pekné úspechy.
Žiaci sa zúčastňovali okresných, krajských prehliadok, súťaží a olympiád. Je nesporné a chvályhodné, že i v ťažších podmienkach a potom neskôr v lepších, žiaci dokazovali svoj talent, vedomosti, zručnosti. Prehľad spomínaných aktivít je uvedený v kapitole "Prehľad činnosti žiakov školy", na konci stránky.
Silne pozitívnymi stránkami s odstupom času sa javia napríklad nasledovné aktivity:
divadelné hry
učiteľmi a žiakmi nacvičené divadelné hry, s ktorými sa pravidelne zúčastňovali i na krajských prehliadkach, divadelný krúžok reprezentoval školu i pred televíznymi kamerami televízie, samotní učitelia nacvičili niekoľko divadelných hier: "Bačova žena", "Oklamaný manžel", "Domov je u nás" a pod.
plavecké výcviky
počas letných prázdnin sa pravidelne konali vo Vyhniach, kde sa žiaci zadarmo naučili plávať, učitelia túto činnosť vykonávali vo svojom voľnom čase, postupne sa pokračovalo v tradícii, ale už v súčasných podmienkach v Dudinciach, prípadne vo Zvolene
priateľstvo s inou školou
priateľské výmeny vyučujúcich a žiakov so školou v Ostroměři /Česká republika/, najmä počas koncoročných výletov, naši žiaci okrem družobnej školy navštívili napríklad safari /Dvůr Králové/ a pod.
klzisko
nepoužívali ho len žiaci, ale i mladí ľudia z obce, v tom období bolo veľkou atrakciou
školské zábavy
úspešné a tradičné fašiangové posedenia učiteľov s rodičmi, ktorými sa utužovala spolupráca rodiny a školy
zberové akcie
žiaci boli usilovní, zbieralo sa prakticky všetko a vylepšovala sa tým finančná situácia školy
Okrem spomenutých aktivít je možné poukázať aj na niektoré zaujímavosti:
Škola len v školskom roku 1975/76 mala v ročníku až tri triedy. V "VI. C" triede bol vtedy triednym učiteľom J. Chovanec. V tento školský rok škola dosiahla aj najvyšší počet žiakov. Dosiahol neuveriteľných 406 žiakov.
Dosť veľkým problémom na hodinách telesnej výchovy bolo nosenie krojov. Tieto "úbory" boli postupne vymenené za telocvičné a prekonala sa tak silná tradícia minulosti.
Školu doteraz navštevovalo spolu aj so súčasnými žiakmi vyše 1 600 žiakov. Výchovno-vzdelávaciu činnosť tu vykonávalo vyše 165 pedagogických pracovníkov.
Do školy chodili napríklad dvojičky. Ich počet sa pohyboval okolo čísla dvanásť.
V školskom roku 1963/64 na našej škole vyučoval matematiku bývalý primátor hlavného mesta SR - Bratislavy, v roku 1994 premiér slovenskej vlády, Jozef Moravčík.
Žiakom školy bol i bývalý poslanec Národnej rady SR Jaroslav Slaný. Školu končil v školskom roku 1977/78.
Dňa 6. apríla 1968 sa na škole uskutočnila beseda s vynikajúcimi hokejistami Vladimírom Dzurillom a Jozefom Golonkom.
V školskom roku 2004/05 nastúpilo do prvého ročníka len 9 prváčikov.
Školský rok 1960/61
Začal sa presne v utorok 1. septembra 1960. Žiaci sa ráno o 8,00 hod. zhromaždili na dvore starej školskej budovy, s ktorou sa ústami zástupkyne riaditeľa Eleny Roziakovej rozlúčili. Sprievod žiakov i učiteľov prešiel potom cez dedinu do novopostavenej školskej budovy.
Tu prítomných žiakov, učiteľov i početných rodičov privítal riaditeľ školy Ján Ozan, ktorý v slávnostnom prejave vyzdvihol radostné skutočnosti: novostavbu školy a nové učebnice a školské pomôcky. Žiaci predviedli hodnotný slávnostný program a po ňom si vypočuli rozhlasový prejav ministra školstva.
Školu navštevovalo 321 žiakov a v 11 triedach boli rozdelení nasledovne: I. tr. Mária Fraštiová 21, II. tr. Š. Jelušová 22, III. tr. Milada Králiková 25, IV. tr. E. Melichová 34, V. tr. M. Dráčiková 27, VI. A tr. J. Klement 34, VI. B tr. M. Mahútová 34, VII. A tr. E. Kvasová 28, VII. B tr. S. Ďurdina 29, VIII. tr. Š. Auxt 46, IX. tr. M. Ďurdinová 21.
Počas školského roka pracovali záujmové krúžky: dramaticko-spevácky /Š. Auxt/, recitačný /E. Roziaková/, tanečný /M. Mahútová/, pestovateľský /E. Kvasová/, telovýchovný /S. Ďurdina a J. Kvas/.
V januári 1961 učitelia E. Roziaková a S. Ďurdina navštívili na 3 dni priateľskú školu v Ostroměři v Českej republike. Na odplatu škola v dňoch od 20. do 25. februára 1961 hostila 2 učiteľov zo spomínanej priateľskej školy.
Školský rok končil 30. júna 1961. Z dôvodu zmeny názvu školy – Základná deväťročná škola Sebechleby a nedodaniu pečiatok školy výrobcom, vysvedčenia na konci školského roka neboli žiakom vydané.
Učiteľský kolektív v školskom roku 1960/61