• Kariérový poradca

POMÁHA – KONZULTUJE – INFORMUJE – ZABEZPEČUJE – SPOLUPRACUJE
        • Prijímacie skúšky na SŠ

• Proces podávania prihlášok na stredné školy v školskom roku 2024/2025

Do 30. novembra 2024 SŠ zverejnia kritériá prijímania na všetky stredné školy (na webovom sídle školy).

Zákonný zástupca vypĺňa len jednu prihlášku na vzdelávanie, na ktorej uvedie v poradí podľa záujmu

– najviac dva netalentové odbory,

– najviac dva talentové odbory.

Hodnotenie žiaka na prihláške potvrdzuje riaditeľka základnej školy.

Termín na odoslanie vyplnenej prihlášky na každú strednú školu, na ktorú sa uchádzač hlási, je najneskôr do                 20. marca 2025 pre všetky odbory vzdelávania (talentové aj netalentové odbory).

Prihlášku na talentový odbor na strednej športovej škole je nutné zaslať v čo najskoršom termíne od ukončenia hodnotenia žiaka za prvý polrok z dôvodu overovania športového výkonu v čase od 24. marca do 16. apríla 2025.

Formu prihlášky (elektronicky alebo listinná podoba) bude komunikovať kariérová poradkyňa so zákonným zástupcom, aby nedošlo k zdvojenému podaniu prihlášky.

Povinné prílohy prihlášky podľa druhu záujmu o štúdium sú (prílohy je potrebné získať najneskôr do 28. februára 2024) :

• Potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti na účel schopnosti študovať zvolený študijný alebo učebný odbor
          • Správa z diagnostického vyšetrenia vykonaná zariadením poradenstva a prevencie nie staršia ako 2 roky
            • Predkladá len uchádzač so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami.
          • Potvrdenie národného športového zväzu, že uchádzač je uvedený v zozname talentovaných športovcov
            • Predkladá len uchádzač, ktorý podáva prihlášku na strednú športovú školu.
          • Vyjadrenie lekára so špecializáciou v špecializačnom odbore telovýchovné lekárstvo
            • Predkladá len uchádzač, ktorý podáva prihlášku na strednú športovú školu
          • Potvrdenie o zmenenej pracovnej schopnosti
            • Predkladá len uchádzač so zmenenou pracovnou schopnosťou.
          • Vyjadrenie lekára so špecializáciou všeobecné lekárstvo o zdravotnej spôsobilosti študovať zvolený odbor vzdelávania
            • Predkladá len uchádzač so zdravotným znevýhodnením
          • Potvrdenie o odbornom vzdelávaní a príprave žiaka v systéme duálneho vzdelávania, vydané zamestnávateľom, ktorý má so školou uzatvorenú zmluvu o duálnom vzdelávaní,​​​​
            • Predkladá len uchádzač, ktorý podáva prihlášku na študijný/učebný odbor v systéme duálneho vzdelávania.
          • Kópie vysvedčení
            • Predkladá len uchádzač, ktorý bol z niektorého vyučovacieho predmetu na vysvedčení hodnotený slovne.
          • Kópie diplomov a certifikátov, ktoré preukazujú umiestnenie žiaka v predmetovej olympiáde alebo súťaži (nepovinná príloha)
            • Predkladá len uchádzač, ktorý uvádza v prihláške umiestnenie v predmetovej olympiáde alebo súťaži.

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky určuje termíny konania prijímacích skúšok na stredné školy pre školský rok 2025/2026 a termín zverejnenia zoznamu uchádzačov podľa výsledkov prijímacieho konania pre školský rok 2025/2026 takto:

– gymnáziá, stredné odborné školy, školy umeleckého priemyslu a konzervatóriá:
          – stredné odborné školy: